Dokumenty z zakresu ochrony środowiska
UWAGA: od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie wycinki drzew. Szczegóły: Do pobrania
ZMIANA: W dniu 17 czerwca 2017 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące wycinki drzew z nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych.
Co do zasady nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie m.in.:
1. Krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2.
2. Drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
3. Drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
4. Drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
5. Drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
6. Drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach.
Wyjaśnienia dotyczące punktu 4:
Co do zasady właściciel nieruchomości, będący osobą fizyczną nie ma obowiązku ubiegania się o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, jeśli usunięcie to nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jeśli jednak obwody pni drzew będą przekraczały wartości podane w punkcie 2 wówczas właściciel nieruchomości zobowiązany jest do złożenia do urzędu gminy zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, z podaniem swojego imienia i nazwiska, oznaczenia nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz dołączeniem rysunku lub mapki, określającej usytuowanie drzewa na nieruchomości.
W dalszej kolejności, w terminie 21 dni od dnia złożenia zgłoszenia, upoważniony pracownik urzędu przeprowadza oględziny drzewa oraz sporządza stosowny protokół.
Po dokonaniu oględzin organ, w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Ponadto nowela ustawy wyraźnie wskazała, że jeśli w terminie 5 lat od dokonania przez pracownika urzędu oględzin wystąpiono o pozwolenie na budowę, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.